Klíma tipusok bemutatása
Oldalfali klíma: A legelterjedtebb, és egyben legjobb ár / érték arányú megoldás a klímatizálásra. Osztott rendszerű: alapesetben egy beltéri, és egy kültéri egységből áll, melyeket egy hőszigetelt hűtőköri csőpár, és vezérlő kommunikációs vezeték köt össze - kábelcsatornában, vagy falba vésve. Modelltől függően a beltéri, vagy a kültéri egység kap villamos betáplálást, lakossági méretekben egy fázis elegendő. Az üzem közben keletkező kondenzvíz (más néven páravíz, cseppvíz) elvezetését, vagy tárolását minden osztott klíma típusnál körültekintően meg kell oldani.
A beltéri egyenes oldalfalon helyezkedik el, fejmagasság felett. A kültéri egység a lehetőségekhez és igényekhez mérten lehet cseréptetőkonzolon, erkélyen műanyag talpon, lapostetőn hegesztett fém állványon vagy betonlapra rögzítve, vagy leggyakrabban a ház oldalfalán "L" alakú festett fémkonzolon.
Össze lehet állítani olyan rendszert is, ami egy kültérivel és több beltérivel rendelkezik (duál, multi klíma). Sőt, olyan rendszert is, ahol egy kültérire egyszerre többféle kialakítású, (és hűtő/fűtő teljesítményű) beltéri tartozik (oldalfali / parapet / kazettás).
Parapett klíma: Ha nem lehet fejmagasság felé szerelni a beltérit (például tetőterek), akkor jó megoldás a parapet klíma. A kültéri egysége, és a rendszer maga lényegében ugyanaz, mint az oldalfali gépeknél. Annyi különbséggel, hogy ez a padlón, vagy a padlóhoz közel helyezkedik el a falon.
Létezik belőle mennyezetre szerelhető változat is. A kinézete hasonló, csak vízszintes elhelyezésben. Szintén olyan helyeken ajánlott, ahol nincs hely egy oldalfali beltéri egység számára.
Kazettás klíma: Kevés helyet foglal el a térből, mivel gyakorlatilag a plafon síkjában helyezkedik el. Ideális ha álmennyezet, kazettás álmennyezet van (megfelelő nagyságú holttérrel a plafonig), vagy van egy elhelyezésre használható padlásszint közvetlenül a helyiség felett. A mellékelt kép egy "négy utas" beltérit ábrázol, ami azt jelenti, hogy egyszerre négy irányban tud fújni. Léteznek másféle kialakításúak is. Irányítás fali kapcsolóval vagy távirányítóval.
Légcsatornázható klíma: A klíma beltéri egysége ilyenkor rejtve van (például padláson), csak a levegő beáramlásának és elszívásának kell helyet biztosítani. Adott a lehetőség arra, hogy a beltéritől akár egyszerre több befújó és elszívó csövet ágaztassunk el. Némi kiegészítő légtechnikai munkát igényel a rendszer kiépítése, de a végeredmény a lehető legszolídabb lehet. Irányítás fali kapcsolóval, vagy távirányítóval ( ez esetben külön infra vevő kellhet hozzá).
Ablakklíma: Elsősorban nyílászárók szerkezetébe szokták beépíteni, a neve is innen adódik. Minden tartozék egy helyen foglal helyet. Az egyik felének a szabad levegőre, a másiknak a hűtendő helyiségbe kell esnie. Telepítése klímaszerelési szempontból a lehető legegyszerűbb: csak rögzíteni kell egy fém tartókeretben, és biztosítani az áramellátást. Hátránya: zajos lehet, ronthatja a helyiség hőszigetelő képességét kialakításától és a beszerelés minőségétől függően. Tisztítása egyszerű. Mivel nincs hűtőköri szerelési igénye, a későbbi gázszivárgás esélye jóval kisebb. Például olyan irodaházba megfelelő lehet, ahol nem terveznek ilyen irányban nagyobb beruházást, illetve tilos vagy nem lehetséges a homlokzaton kültéri egységet elhelyezni. Előnye lehet, hogy az osztott rendszerű gépek nagy többségéhez képest, képes lehet friss levegőt beáramoltatni a szabadból.
Mobilklíma: Előnye, hogy különösebb szerelés nélkül hordozható. Általában zajosabb, mint egy osztott rendszerű fixen szerelt klímaberendezés - mivel ennél a hűtőkompresszor is a helyiségen belül van. Figyelni kell a keletkező kondenzvízre, a tartályt rendszeresen űríteni kell. Továbbá a géphez csatlakoztatni kell egy, vagy kettő nagy átmérőjű csövet, amin keresztül a helyiségen kívülre le tudja adni a hőt. A jó hatásfok érdekében nem elég csak a nyitott ablakon kilógatni a csövet, hanem (zárható) nyílás(oka)t kell vágni a falban, vagy a nyílászáróban. Létezik belőle egy, és kétcsöves megoldás is. (A kétcsöves megoldásnál nem a benti levegőt használja a hő szabadba való leadására.) Illetve létezik még egy olyan ritkább megoldás is, amikor magát a hőleadó felületet lehet a szabadba kihelyezni (mint az osztottak kültéri egysége, csak a kompresszor itt még mindíg bent marad).
Tapasztalataim szerint sok ember utólag jön rá a mai napig, hogy neki nem megfelelő ez a megoldás, és később ruháznak be fix telepítésű klímaberendezésre. Egyébként a fix telepítésű klímát is vinni lehet akár költözéskor, minden gond nélkül, amennyiben szakemberrel szereltetik le.